Latviešu un citu tautu vecgada vakara sagaidīšanas tradīcijas

By | 19.02.2015

Jaungada sagaidīšanas tradīcijas laikam ejot Latvijā gandrīz nav mainījušās. Tieši tāpat, kā agrāk, mēs klājam bagātīgus galdus, kuru neatņemama sastāvdaļa ir cūkas galva, zivis, pīrāgi, putras un alus. Un maize! Tai jābūt uz galda jebkuros svētkos, jo tā ir bagātības simbols. Mūsdienās nu jau par tradīciju gan Ziemassvētkos, gan Jaunajā gadā ir kļuvušas piparkūkas un mandarīni. To smarža un garša rada svētku sajūtu. Cilvēki priecājas, iet rotaļās, zīlē, dzied. Daudzi Jaungadu sagaida mājās un tad dodas skatīties krāšņo Jaungada uguņošanu. Jaungada uguņošana arī ir kļuvusi par Jaunā gada sagaidīšanas neatņemamu sastāvdaļu.

Lai Jaunā gadā vienmēr būtu nauda, tad maciņā ir jāieliek zivju zvīņas. Tā arī ir latviešu tradīcija.
Daudzas tradīcijas ir saglabājušās līdz mūsu dienām, daudzas ir pazudušas, bet daudzas esam pārņēmuši no citām tautām. Piemēram, tradīcija mainīt kaut ko sevī vai savā dzīvē pie mums ir atnākusi no Senās Babilonas.

Kādas ir citu tautu tradīcijas vecgada vakarā.

Dānija.
Dānijā ir pieņemts vecgada vakarā atnākt pie saviem radiniekiem, tuvajiem, draugiem un uz sliekšņa sasist traukus, kurus šim gadījumam krāj visu gadu. Dāņi uzskata, jo vairāk lausku, jo vairāk laimes jūs atnesīsiet viņu mājai.

Somija.
Vecgada vakarā jaunas, neprecētas meitenes iet laukā, nostājas ar muguru pret durvīm un pār plecu met zābaku, lai uzzinātu, jaunajā gadā apprecēsies vai nē. Ja zābaks nokrīt ar purngalu pret durvīm – tātad ātri būs kāzas, ja ar papēdi – tad būs vēl mazliet jāpagaida.

Holande.
Holandē tieši pusnaktīs visi kuģi šauj salūtus, bet katrās mājās tiek pasniegti pīrādziņi ar rozīnēm, kurus cep vienreiz gadā, Jaungada sagaidīšanai.

Itālija.
Vecgada vakarā itāļi no mājām izmet visas nevajadzīgās mantas: sistus traukus, saplēstu apģērbu un citas vecas mantas.

Spānija.
Spānijā ir viena ļoti interesanta un populāra tradīcija, kura visos cilvēkos izraisa ļoti daudz prieka. Pusnaktī, kad pulkstenis sit divpadsmit, katram spānim vajag apēst divpadsmit vīnogas. Atskanot vienam pulksteņa sitienam ir jāapēd viena vīnoga, atskanot pēdējam sitienam – mutē nedrīkst būt neviena vīnoga. Tas nav viegls uzdevums, tāpēc spāņi pirmos pulksteņa sitienus sagaida jau ar vīnogām pilnu muti, cenšas tās apēst un vēl pasmieties viens par otru.

Meksika.
Meksikā tieši tāpat kā Spānijā ir jāapēd divpadsmit vīnogas. Vēl, tam, kurš grib Jaunajā gadā satikt savu mīlestību ir jāuzvelk sarkana apakšveļa.

Skotija.
Skotijas iedzīvotāji ir ļoti viesmīlīgi un vecgada vakarā tie neslēdz durvis un jebkuru pazīstamu vai nepazīstamu sagaida kā gaidītu ciemiņu. Pusnaktīs visi iznāk laukā no savām mājām un dzied dziesmas.

Japāna.
Jaunais gads Japānā iestājas nevis pēc mūsu kalendāra, bet par tā iestāšanos tiek paziņots ar simts zvanu sitieni. Gaidot svētkus, japāņi savas mājas izrotā ar veselības un ilgmūžības simboliem – bambusa un priedes zariņiem, mājas priekšā taisa salmu putnubiedēkli, lai tas atbaidītu ļaunos garus. Vecgada vakarā japāņi lūdz piedošanu viens otram, bet Jaunā gada pirmajās dienās dodas ciemos pie saviem radiem un paziņām.

Ķīna.
Ķīnā Jaunais gads iestājas nevis 1. Janvārī, bet ar jauna mēness iestāšanos. Sākot ar šo dienu, 15 dienas, līdz iestājas pilnmēness, notiek svētku svinēšana. Pēdējā svētku dienā tiek rīkots laternu festivāls, visi iedzīvotāji piedalās laternu gājienā un priecājas līdz vēlai naktij.

Vjetnama.
Vjetnamā ir ticējums, ka cilvēks paliek vecāks nevis savā dzimšanas dienā, bet Jaunajā gadā. Šajā dienā ir pieņemts saviem tuviniekiem dāvināt ziedošu persiku koka zariņu, sēdēt pie kamīna, apspriest visu, kas notika iepriekšējā gadā un stāstīt pasakas.

Kuba.
Vecgada vakarā katrā mājā uz galda stāv trauks ar ūdeni, kuru pusnaktīs viņi izlej ārā pa logu. Tāds rituāls simbolizē attīrīšanos un skaidrību Jaunajā gadā.

Panama.
Panamā sadedzina visu ļauno. Tikai leļļu vietā viņi sadedzina ,viņuprāt, slikto cilvēku fotogrāfijas. Uz fotogrāfijām var būt attēloti atpazīstami un iespaidīgi cilvēki.

Venecuēla.

Venecuēlā Jauno gadu sagaida dzeltenā apakšveļā. Lai piepildītos vēlēšanās, tā jāuzraksta uz papīra un jāsadedzina.