Laimes liešana

By | 26.01.2015

 

Laimes liešana vecā gada vakarā ir viena no mūsu pazīstamākajām jaunā gada tradīcijām, un, šim zīlēšanas paveidam ir diezgan sena vēsture, kas nākusi jau no senās Romas. Senajos laikos Romā Alvas un Svina sakausējumus izmantoja tieši tādiem pašiem mērķiem, kā to dara cilvēki pašlaik, proti, lai zīlētu nākotni, bet Romieši to darīja nevis tieši jaungada svinību laikā, bet gan visu cauru gadu, un bija speciāli zīlnieki, kas ar to nodarbojās. Bet ja skatāmies, kā šī tradīcija ienākusi pie mums, tad tā sākotnēji no Romas pārņemta Eiropas vidienē, bet lēnām atnāca arī līdz mūsu galam, un tieši Baltijas valstīs un šinī apvidū Laimes liešanas tradīcijas ir visspēcīgākās un tas varētu būt izskaidrojams ar cilvēku ticību vai arī ticēšanu mistiskām lietām un šādiem nākotnes pareģošanas veidiem.

Laimes liešanas tradīcijas arī pie mums gadu gaitā ir mainījušās un pēdējos gados vairs laimes liešanas metāla gabaliņus neveido horoskopa zīmju formās, bet gad tās veido tieši sirsniņu, sniegpārslu un ziemeļbriežu veidolā, un tas ir tāpēc, ka daudzi cilvēki beidzot ir sapratuši, ka horoskopa zīmēm nav nekāda nozīme, un tās nevar paredzēt nedz nākotni un tās arī neko nenosaka. Bet ko gan tas saka par visu šo laimes liešanas industriju? Manuprāt, tā lēnām bet noteikti izputēs, jo cilvēki paliek arvien gudrāki, un, lai gan, iespējams, daži indivīdi vienmēr pieturēsies pie šīm tradīcijām, tomēr lielākos vilcienos šī tradīcija varētu lēnām izzust.

Kā pareizi jālej laimes?

Bet kamēr pagaidām vēl šī tradīcija ir visai aktuāla, tad noteikti mums būtu jāzina, kā tad ir jālej laimes un, tiem, kas to nekad nav darījuši ir jāzina arī daži piesardzības paņēmieni. Vispirms jau no šī metāla sakausējuma ir jāizņem zīmīte, jeb novēlējums, jo, kad metāls būs izkusis, to izdarīt vairs nebūs iespējams. Parasti cilvēki tieši šai nodarbei iegādājas speciālu kausiņu, jo ēdiena kausā paliks nogulsnes, ko nevarēs nomazgāt, tāpēc labāk izmantot kādu dziļu un tieši šai lietai paredzētu kausiņu. Metāla sakausējuma gabaliņu ieliec šinī metāla kausiņā un ar virtuves cimdu to turot liec to uz atklātas gāzes plīts liesmiņas. Pirmajam laimes lējējam šis process būs visilgākais, jo ir jāgaida, kamēr viss kausiņš uzkarst, bet pārējiem jau tam vajadzētu notikt daudz ātrāk. Kad kauss būs sasniedzis īsto temperatūru, sakausējums sāks ātri kust un kad tas būs pārvērties par šķidrumu, tad to ar vienu strauju kustību vajadzēt mest ar ūdeni piepildītā spainī vai bļodā. Nevajadzētu šo šķidro metālu nest pāri istabai vai mēģināt to iemest spainī pa gabalu, un to vajag darīt mierīgi, lai neapdedzinātos un negūtu citas kaites. Kad laime ir izlieta kausiņu vari dot nākamajam, bet pagaidi mazliet, lai metāls aukstajā ūdenī atdziest, pirms to aiztiec!

Izlietā objekta atpazīšana notiek pēc tam visu draugu lokā, kas piedalījušies procesā, kad visi apskata viens otra izlējumus un mēģina kopistiski nospriest pēc kā tad šis veidojums izskatās. Protams, tam nav nekāda saistības ar īsto nākotnes zīlēšanu, bet daudzi cilvēki šinī procesā saskata izklaidi un tāpēc katra jaunā gada sākumā šādā veidā mēģina paredzēt visa gada iznākumu.