Kā Jauno gadu sagaida citās pasaules valstīs

By | 19.02.2015

Jau pavisam ātri mēs atkorķēsim šampanieti, piepildīsim glāzes un pulkstenim zvanot, iedomāsimies vēlēšanos. Mandarīnu smarža, bengāļu ugunis, prezidenta runa, salūts – lūk, tipiskie Jaunā gada atribūti.
Es piedāvāju jums mazliet paceļot un tuvāk iepazīties ar citu tautu Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijām. Aiziet!

Austrālija.
Austrālija Jauno gadu sagaida pati pirmā. Austrālijas iedzīvotāji paši pirmie sveic Jaunā gada ierašanos.
Jaunā gada sagaidīšanas laikā tur plosās karsta vasara, jo decembris un janvāris – vasaras mēneši. Šeit tiek rīkoti visiespējamākie bezmaksas šovi un koncerti.
Tieši pusnaktī visas ballītes tiek pārtrauktas, bet cilvēki sāk dūkt, svilpot, zvanīt zvaniņus. Tā tie aicināts Jaunais gads.

Anglija.
Anglijā ir pieņemts pasūtīt dāvanas Father Christmas ( burtiski tulkojot – Ziemassvētku tēvs). Lai saņemtu vēstuli, vajag to kamīnā sadedzināt, jo dūmi ir tie, kas nogādā vēstuli adresātam. Angļi ļoti nopietni izturas pret dāvanu pirkšanu. Ģimenē parasti notiek izloze – kurš kuram un ko dāvinās. Dāvanu vērtībai aptuveni ir jābūt vienādai.
Mūsdienās pasaulē ir ļoti samazinājusies vēstuļu un apsveikumu rakstīšana. Anglija ir viena no tām nedaudzajām valstīm, kura ir saglabājusi šo jauko tradīciju. Angļi apsveic savus radiniekus un draugus ar jaungada kartiņām, kuras tiek izsūtītas pa pastu.

Birma.
Starp 12 un 17 aprīli, viskarstākajās gada dienās, šajā valstī iestājas Jaunais gads. Svinēšana ilgst trīs dienas, bet svētku sākuma datumu valdība izziņo pirmssvētku sūtījumā. Mēs ticam Ziemassvētku vecītim, bet viņi – Lietus Dieviem. Lai piesaistītu Dievu uzmanību valstī tiek rīkotas sacensības, bet sievietes un bērni cenšas pēc iespējas vairāk trokšņot. Vēl šos svētkus sauc par ūdens svētkiem. Visi iedzīvotāji iznāk laukā uz ielas un aplej viens otru ar ūdeni.

Bulgārija.
Bieži vien šos svētkus sauc par Vasīlija dienu. Savu nosaukumu tas ir ieguvis pateicoties Svētajam Vasīlijam. Jaunais gads nav tik ļoti svinēts kā Ziemassvētki. Jaunā gada galdam obligāti jābūt bagātīgi klātam, lai arī Jaunas gads būtu bagātīgs un dāsns. Jaunā gada naktī šauj petardes un salūtu.

Brazīlija.
Jaunais gads Brazīlijā – tie ir vasaras svētki, jo šajā laikā šeit ir ļoti karsts gada laiks un spīd spoža saule. Ja mēs esam pieraduši, ka Jaunais gads ir ģimenes svētki, tad tur viss ir otrādi. Jauno gadu ir pieņemts sagaidīt skaļās kompānijās, klubos, bāros, pludmalē.
Dāvanas tiek pasniegtas tīri simboliskas, jo lielo un nozīmīgo dāvanu laiks ir Ziemassvētki.
Brazīlijas kultūra ir sastopamas afrikāņu pagānu tradīcijas. Piemēram, ūdenī laiž baltus ziedus un sveces, iedomājas vēlēšanos.

Vjetnama.
Eglītes vietā šeit rotā mandarīnu kokus, persiku un aprikožu koku zarus. Šajā laikā zied daudz augļu koku, tāpēc svētki asociējas ar ziediem un to aromātu. Jaunais gads parasti iestājas starp 20 janvāri un februāra beigām. Ielas un mājas tiek rotātas ar ziedošiem koku zariem.
Jaunais gads tiek uzskatīts par ģimenes svētkiem un to sagaida ģimenes lokā. Bērni pirmie sveic vecāko paaudzi, bet vecāki saviem bērniem dāvina maisiņos naudu. Papīra naudai un monētām obligāti ir jābūt jaunām.
Pirms Jaunā gada ir pieņemts savākt bagātīgas dāvanas Budai un nest tās uz templi. Trīs dienas ielās notiek dažādi izklaides pasākumi, kuri beidzas naktī ar spilgtu, krāšņu pūķa gājienu.

Indija.
Indijā ir daudz jaunā gada sagaidīšanas datumu. Viss ir atkarīgs no reģiona. Eksistē arī oficiālais datums – 22 marts. Jaunais gads Indijā – tie ir ģimenes svētki, uz to pulcējas visi radinieki, arī attālie. Rietumu iespaids liek sevi manīt. Ļoti daudzi jaunieši iziet ielās dzied un lieto alkoholu. Jaunais gads ir vienīgā diena, kurā policisti var lietot mazliet alkohola.
Egles vietā rotā mango koku, mājas izrotā ar palmu zariem un virtenēm.