Jaunā gada apņemšanās

By | 10.07.2015

Katru gadu jaunajā gadā tiek ievērotas kādas tradīcijas. Tradīcijas visā pasaulē ir ļoti dažādas, bet pēdējos gados tieši rietumu valstīs izteikti ir radusies jauna tradīcija – jaunā gada apņemšanās. Ļoti daudz cilvēku ir gatavi atstāt daudz kaitīgu ieradumu vai problēmas vecajā gadā un jauno gadu uzsākt ar kādu noteiktu apņemšanos. Šai tradīcijai patiesībā ir simtiem gadu sena vēsture.

Babilonieši savulaik saviem dieviem apsolījās jaunu gadu uzsākt atdodot mantas, kuras viņi ir aizņēmušies un atmaksājot visus parādus. Senie romieši katru gadu uzsāka ar solījumiem dievam Janus, no kura vārda arī cēlies mēneša Janvāra nosaukums. Viduslaikos tieši pēc Ziemassvētku sezonas beigām, bruņinieki atkārtoti deva solījumus par 9 ideāliem, kādiem jābūt bruņiniekam. Līdzīga tradīcija šīm, ir sastopama arī jūadisma reliģijā. Ļoti interesants fakts – pēc Lielās depresijas apmēram ceturtdaļa amerikāņu jaunajā gadā izdomāja apņemšanos. 40% no tiem arī izdevās izpildīt plānoto.

Lielākā daļa jaunā gada apņemšanās ir ziedot nabadzīgajiem, kļūt neatlaidīgākam vai vairāk rūpēties par apkārtējo vidi. Citas populārākās apņemšanās: uzlabot savu fizisko kondīciju (nomest svaru, vairāk trenēties, ēst veselīgāk, lietot mazāk alkoholu, atmest smēķēšanu, beigt grauzt nagus vai darīt kādas citus sliktus ieradumus), uzlabot savu garīgo stāvokli (kļūt pozitīvākam, vairāk smieties, izbaudīt dzīvi), uzlabot savu finansiālo stāvokli (saplānot budžetu, taupīt naudu, veidot mazus uzkrājumus vai ieguldījumus), veikt uzlabojumus karjeras jomā (atrast darbu, dabūt jaunu, labāku darbu, nopelnīt amata paaugstinājumu), vairāk izglītot sevi (uzlabot sekmes skolā, vairāk lasīt grāmatas, klausīties mūziku, iemācīties kaut ko jaunu), doties ceļojumā, pieteikties brīvprātīgo darbā, atrast jaunus draugus un pavadīt laiku ar viņiem, kļūt daudz ticīgākam, vairāk laika pavadīt ar savu ģimeni un izveidot ģimeni, piemēram, izsakot bildinājumu vai parūpējoties par ģimenes pieaugumu.

Pēc statistikas datiem 35% no jaunā gada apņemšanām ir neiespējamas, jo tās vai nu nevar izpildīt viena gada laikā vai arī to neļauj izdarīt esošie apstākļi. 33% no apņemšanās izteicējiem gada laikā beidz tās pildīt un 23% vienkārši aizmirst par tām. Apmēram 10% cilvēku ir bijušas pārāk daudz jaunā gada apņemšanās. Ir veiktas daudzas aptaujas un lielākajā daļā cilvēki atzīst, ka vairākums jaunā gada apņemšanos neizpilda vai aizmirst.