Austrumu Jaunais gads

By | 26.01.2016

Austrumu jeb Ķīniešu Jaunais gads tiek gaidīts un svinēts, balstoties uz Lunāro jeb Mēness kalendāru, tāpēc tā svinības ik gadu norisinās apmēram mēnesi vēlāk nekā Rietumos, kur Jauno gadu svin 1. janvārī. Ik gadu Ķīniešu Jaunā gada datums mainās, iekrītot laika periodā no 21. janvāra līdz 21. februārim.

Austrumu Jauno gadu svin galvenokārt Ķīnā un citās Dienvidaustrumāzijas valstīs, piemēram, Japānā, Vjetnamā, Mongolijā un Indonēzijā. Balstoties uz Lunāro kalendāru, Dienvidaustrumāzijas daļā Jaunais gads iezīmē ziemas beigas un pavasara sākumu, kas burtiski atspoguļojas arī tā Mandarīnu valodas nosaukumā – Pavasara festivāls, kas it īpaši tika popularizēts pēc Cjinu impērijas sabrukuma un Gregora kalendāra ieviešanas.

Pamatojoties uz lunisolāro kalendāru, Ķīniešu Jaunais gads tiek svinēts pirmajā ziemas jaunajā Mēnesī (pirmajā jaunajā Mēnesī, kas ir Ūdensvīra zīmē), kad ir noslēdzies pilns mēness cikls, proti, uzreiz pēc ziemas saulgriežiem.

Austrumu astroloģijā Austrumu cikls ir veidots no 12 Mēness gadiem, kuriem katram, balstoties uz leģendu par Budu un dzīvniekiem, ir veltīts savs dzīvnieks – Žurka, Vērsis, Tīģeris, Trusis, Pūķis, Čūska, Zirgs, Aita, Pērtiķis Gailis, Suns un Cūka. Lai gan ik pēc 12 gadiem katra dzīvnieka gads atkārtojas, savu stihiju, piemēram, koku, uguni, zemi, metālu vai ūdeni, tas nomaina tikai 60 gadu laikā.

Austrumu Jaunā gada svinības sākas līdz ar jauno Mēnesi pirmajā gada dienā un ilgst 15 dienas, proti, līdz pilnmēnesim. Svinību pēdējo dienu – 15 dienu – sauc par Laternu festivālu, kas tiek svinēta līdz vēlai nakts tumsai, dodoties laternu apgaismotā gājienā.

15 dienu Jaungada svinības:
1. Pasakās Zemes un Debesu labajiem spēkiem, atturoties no gaļas ēšanas, lai nodrošinātu sev ilgu un laimīgu dzīvi;
2. Pasakās saviem senčiem, izrāda cieņu saviem vecākiem, ieturot kopīgu maltīti, kā arī izrāda īpašu labvēlību suņiem, jo šī diena ir “suņu dzimšanas diena”;
3., 4. Znotu dienas, kad znoti godina un lutina savas sievas vecākus;
5. Po Woo diena, kad paliek mājās un godina Pārticības dievu;
6. Apciemo savus radus un draugus, kā arī dodas uz templi lūgt laimi, pārticību un veselību jaunajam gadam;
7. Lauksaimnieku diena, kad dižojas ar pērnā gada ražu, gatavojot speciālu, 7 dārzeņu dzērienu, kā arī “cilvēka dzimšanas diena”, kad ēd īpaši garas nūdeles garam mūžam un svaigas zivis veiksmei;
8. Ģimenes svētku diena, kad ģimene tiekas pie svētku galda;
10. – 12. Aicina un uzņem viesus – radiniekus un draugus, ieturot bagātīgas maltītes;
13. Atslodzes diena, kad uzturā lieto tikai rīsus un šķiedrām bagātas saknes;
14. Gatavojas Laternu gājienam;
15. Dodas Laternu gājienā, kas ir Jaungada svinību kulminācijas brīdis.